5 Kat Kazandıran Yatırım: ARSA

Konuta erişimde anahtar niteliğinde rol oynayan arsa yatırımı 1’e 5 oranında kazandırdı. Büyük şehirlerin sınırlarında bile 300 bin TL’ye arsa bulmak mümkünken arsa yatırımlarında en çok kazandıran şehirlerin başında Çanakkale geliyor.

Konut sahibi olmanın imkansız hale geldiği Türkiye koşullarında, konut açığının her yıl 500 binlere kadar çıkması, göçler sebebiyle sürekli artan nüfus, fiyatlarda fahiş yükselişler derken konuta erişimi mümkün kılan yatırım modeli arsa, gün geçtikçe talep görmeye devam ediyor.

EKMAS Yatırım ürünlerinin satış ve pazarlamasını gerçekleştiren arsaVev Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Öztürk, piyasadaki bu durumla alakalı önemli açıklamalarda bulundu.

İstanbul, İzmir, Sapanca, Bursa, Balıkesir ve Çanakkale’nin en çok talep gören şehirlerden olduğunu belirten Öztürk, bazı bölgelerde arsa yatırımlarının 1’e 5 oranında kazandırdığını söyledi.

Şimdi Arsa Almanın Tam Zamanı

2017 yılından beri konuta erişimin zorlaşacağını öngördükleri sebebiyle arsa yatırımlarına yöneldiklerini vurgu yapan arsaVev Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Öztürk, “Şimdi arsa almanın tam zamanı” dedi. Alt yapısı hazır, imarlı ve sosyal alanlarla zenginleştirilmiş arsa satışı yaptıklarını söyleyen Öztürk, firma olarak alıcılarla araştırma yaptıklarını ve “Önümüzdeki 5 yılda arsaya yatırım yapmak ister misiniz?” sorusuna, katılımcıların yüzde 87’sinin evet yanıtını verdiklerini ve evet yanıtını verenlerin de yüzde 80’inin bu yatırımı konuta dönüştürmek istediklerini söyledi.

Arsada Künye Sistemi

Öztürk, satışta olan her arsa üzerinde künye olmasının gerekliliğinin altını çizerek kaç metrekare ve hangi statüde ev yapmak istendiğinde evin kaç metrekare olabileceğine dair  bir künye sistemi getirdiklerini söyledi.

Bir lokasyonu değerli yapan bileşenleri göz önünde bulundurarak yatırım yaptıklarını söyleyen Öztürk, bu bileşenlere ve lokasyonlarına dair şu bilgileri paylaştı. “Çanakkale, Bursa, Balıkesir, Tekirdağ talep görüyor. Özellikle 1915 Çanakkale ve Osmangazi köprüleriyle Çanakkale aslında evimize çok yaklaştı. Çanakkale bölgesi bizim yoğunluklu satış yaptığımız yerlerden biri. Halen fırsatlar var, insanlar kazanabiliyorlar.

Kuzey Marmara otoyoluyla Sapanca’dan İstanbul’a 45 dakika ulaşımla bu bölgeye de ilgi arttı. İstanbul ve İzmir çeperleri revaçta. Buralar çok ciddi talep görüyor. Ankara Beypazarı da prim yapan bölgelerden, gelişim potansiyeli yüksek.”

Konutun Anahtarı Arsa

Arsasının konuta dönüşmesini isteyen yatırımcılar için altın değerinde bir yatırım olduğunu ifade eden Öztürk, erişilebilir fiyatları ve yatırımcıların isteğine göre şekillenen vadeli ödeme seçenekleri ile arsa yatırımlarının genellikle eve dönüştüğünü sözlerine ekledi. Öztürk, “Fiyatların aşırı uç noktalara gelmesiyle, insanlar madem konut alamayacağız, en azından arsa alalım eğiliminde. Bugün 500 metrekare bir arsa aldığınızda bizim gibi şirketler, 2 yıla kadar vade yapıyorlar. İnsanlar arsa ve evi kendi kaynaklarıyla finanse edebileceği bir yaklaşım gösteriyorlar. Konuttan daha fazla kazandırdığı için bir basamak olarak da görülüyor. O arsayı satıp, şehir merkezinden ev satın alıyor. Yani, konuta giden yolda arsa, basamak olarak kullanılıyor.” dedi.