Afrodit Bu Güzelleri Çok Kıskanacak

İda Dağları eteklerinde tarihin ilk güzellik yarışması yapılır. Tanrıçaların kıyasıya yarıştığı bu güzellik yarışmasının ise karar vericisi Paris’tir.

Bazı kararlarımız geri dönüşü olmayan yollara iter bizi. Ama bu durum diğerlerinden farklıdır. Ulusları 10 yıl sürecek olan savaşa sürükleyen Olympos Güzellik yarışmasının tarihine ikincisinden önce bir göz atalım.

Evvel zaman önce, tanrılar insanlarla birlikte yaşarken, Zeus, güzeller güzeli Su Tanrıçası Thetis ile birlikte olmak ister. Ancak bu işin sonu tehlikelidir, zira doğacak olan çocuk Zeus’tan güçlü olacaktır. Zeus bu sebeple Thetis ile bir insan kralın izdivacını uygun görür. Günler sürecek düğüne herkes davetli iken Kavga ve Karmaşa tanrıçası Eris davetli değildir. İntikam ateşiyle kavrulan Eris, tanrıçaları kaos fırtınasına sürüklemek için bir yol bulur. Altın bir elmanın üzerine “En Güzele” yazıp Olympos’a atar. Tanrıçaların oturduğu masaya düşen altın elma, ona sahip olmak isteyen tanrıçaları kargaşaya sürükler. Kadınların arasında kalmak istemeyen Zeus, hakemlik yapması için Priamos’un oğlu Paris’i seçer. 

Ölümlü biri için üç ölümsüz tanrıça arasında bir seçim yapacak olması Paris’in gururunu okşar, kendisini önemli ve yüce hissetmesine sebep olur.

Paris’e zenginlik, bilgelik, hükümranlık ve dünyanın en güzel kadınıyla aşk teklifleri yapan tanrıçalardan kazanan Afrodit olur. Tescilli güzel Afrodit Yunan Kralı Menelaos’un eşi Spartalı Helen’in tatlı aşkını vaat eder. Bu yarışmanın ardından yaklaşık 10 yıl sürecek olan ve Homeros’un İlyada destanında anlatılan Truva Savaşı başlamıştır. 

İşte destanlara konu olan, binlerce kişinin hazin sonunu getiren, imparatorların ölüp, devletlerin yıkıldığı güzellik yarışmasının ikincisi 20 Ağustos’ta İda Dağı’nın eteklerinde düzenlendi. Yaklaşık 3 bin kişinin nefeslerini tutup izlediği Bayramiç Belediyesi tarafından düzenlenen Miss Truva Güzellik yarışmasının 1.si Ankaralı İlayda Güvenç olurken Nabia Jagne ikinci, Çanakkaleli Bilge Gündüz ise üçüncülüğe layık görüldü.

Joker Ajans Burak Özdemir’in koreografisini yaptığı yarışmada Tuğba Ulusan ve Gira tarafından tasarlanan elbiseler ile boy gösteren güzeller, Tuğba Özay’ın sunuculuğunda büyük alkış topladı.

Sizce Altın Elma’yı başkasının elinde gören Afrodit’in içinde kopan fırtınalardan tescilli güzel Güvenç’i kim koruyacak?