Ahşap ve Hasır Dünyasının Devi EKMAS Yatırım Kampüsünde

Tüm hızıyla yayın hayatına devam eden İz Bırakanlar, bu hafta EKMAS Yatırım kampüsündeydi. Ahşap ve hasır dünyasının devi Naswood Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Erbay ve arsaVev Genel Müdürü Cem Ergüven konuk oldu.

Ata mesleği olarak gördüğü ahşap ve hasır işlemeciliğini global anlamda ses getiren büyük bir firmaya çeviren Naswood Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Erbay, ahşap yapıların tüm inceliklerine dair önemli detaylar paylaştı. Ahşap ve hasır ana maddeli yapılar üretmek üzere çıktığı yolda bizleri serüvenin başlangıç noktasına götürdü. Erbay, “Rahmetli babam ve dedem hasır ticareti yaparlardı. Göller bölgesinde olmamız sebebiyle hasır kamışları keser, Avrupa’ya gönderirdik. 16 yaşında sektöre atıldım. Hasır ve ahşap, Almanya ve Hollanda’da hali vakti yerinde insanların çatıları için sıklıkla tercih ettiği bir hammaddedir. Ülke ekonomisine katkı sağlamak ve ahşap yapıların dünyada bilinirliğine eski haline döndürmek için 21 yaşında tesislerimi kurmaya başladım. Bugün 3 fabrika, 6 marka ve 200 çalışan ile dünyanın enlerinden biri olarak hizmet vermekteyiz.

“Ahşap Bir Yaşam Şeklidir”

Nefes alıp veren doğal yapısı ve depreme karşı dayanıklılığı gibi faktörlerle Avrupa’da en çok tercih edilen yapıların ahşap ve hasırdan olduğunu vurgulayan Erbay, atalarımızdan miras kalan ahşap yapı kültürünün unutulmasından büyük üzüntü duyduğunu dile getirdi.

İnsan sağlığına faydaları saymakla bitmeyen ahşap yapıların betornamenin yarattığı hapishane hissinden kurtuluş yolu olduğunu söyleyen Erbay, ülkemizdeki önemli ahşap eserlerden de örnekler verdi.

Böylesine güzel bir hammaddeyle yapılmış ve dünya mirası olan önemli eserler mevcut.  850 yıldır ayakta duran Konya Eşrefpaşa Camisi ahşap yapıya güzel bir örnektir. İstanbul’da Yerebatan Sarnıcı’nın ve Ortaköy Camisi’nin ayakları ahşaptır. Eğer entegrasyonu iyi yapar ve ahşabı doğru işlerseniz çürümesi ve yanması olanaksızdır. Şu anda dünyada 32 katlı binalar, ofisler ve alışveriş merkezleri yapılıyor.”

“Dünyada Hem üreten Hem Uygulayan Nadir Firmalardan birisiyiz”

Birçok prestij projeye imza attıklarını söyleyen Erbay, hem Türkiye’de hem de Avrupa’da önemli eserler inşa ettikleri ve bunların arasında Türkiye’nin en büyük ahşap yapısı olan Avcılar Evlendirme Dairesi Deniz Köşkü’de olduğunu belirtti.

“Avcılar Evlendirme Dairesi Deniz Köşkler başta olmak üzere Eskişehir Odunpazarı Müzesi, Ankara Altındağ At maneji, Kadıköy Gazhane’deki 24 metrelik restoran ve İspanya’da bir okulun tüm duvarlarını ürettik.”