Antik Dünyanın En Önemli Yerleşimlerinden biri Ankara’da

Ankara…

Türk ulusuna başkentlik yapan şehir. Zengin kültürel dokusu, şeker pancarı tarlalarıyla süslenmiş verimli toprakları, yazları kuru sıcağıyla kavuran, kışları ise ayazıyla döven bir şehir Ankara. Atamızın başkent olarak seçtiği bu özel şehirde yerleşim 4 bin 500 yıldır devam ediyor.

Gordion Frig Medeniyeti’ne de başkentlik yapmış olan şehir, Ankara merkezine 94 kilometre uzaklıkta, Polatlı’nın 29 kilometre kuzeybatısında yer alan Yassıhüyük’te konumlanmıştır.

Binlerce yıldır yaşamın devam ettiği Antik kent ve çevresi Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alındı.

Uzun süredir geçici listeden UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Liste’ye geçmesi için çalışmalar yürütülen Antik Kent ile ilgili karar UNESCO Dünya Miras Komitesi’nin Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da yapılan toplantısında kesinleşti.

Gordion Antik Kenti böylece, Türkiye’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan 20. kültürel miras varlığı oldu.

Uzman Marangozların Şehri

Büyük bir medeniyetin kurulduğu bu topraklar, Anadolu’yu Avrupa’ya bağlayan ana yolların kavşağında olması, su kaynaklarının bolluğu, verimli toprakları ve hayvancılığa uygun açık arazileri ile antik dünyanın en önemli yerleşim alanlarından biri haline gelmiştir.

Gordion Antik Kentine dair kazıların başlangıcı 1900’lü yıllara dayanır. Gustav Körte ve Alfred Körte tarafından yapılan ilk kazıların ardından Pennsylvania Üniversitesi Arkeoloji ve Antropoloji Müzesinin denetimi ve Rodney Young’ın başkanlığında ikinci kazı çalışmaları ise 1950-1973 yılları arasında yürütülmüştür.

UNESCO Dünya Mirası Listesi için kazı çalışmalarına liderlik yapan Pennsylvania Üniversitesi Arkeoloji ve Antropoloji Müzesi’nden Prof. Dr. Brian Rose ise BBC Türkçe’ye verdiği röportajda bölgenin en profesyonel marangozları yetiştirdiğini ve Friglerden kalan mirasın iyi derecede korunduğunu belirtti. Rose, “Uzmanlık derecesinde marangozluk işlerine rastlayabiliyoruz. Dünyanın en eski ahşap binası, en eski taş mozaikler, en iyi korunmuş ahşap mobilyalar ve tekstil işlerine burada rastlamak mümkün.” dedi.

Yeniliklerin Başkenti

Antik kentin mimarlık, ekonomik ve sanat alanında büyük yeniliklere ev sahipliği yaptığını belirten Rose, UNESCO Dünya Mirası listesinde olan şehirde kazı çalışmalarının büyük bir titizlikle devam edeceğini sözlerine ekledi.