Arsa Satışlarında Muazzam Artış

Yerine yenisi üretilemeyen tek şey topraktır. Dünya nüfusunun hızlı bir şekilde artış göstermesi, mega şehirlerimize gün geçtikçe yaşanan yoğun göçler ve tarım topraklarının terk edilmesi toprak parçasına sahip olma arzusunu gün yüzüne çıkardı. 

AA özel haberine göre Türkiye genelinde Ocak-Temmuz döneminde 942 bin 485 adetle arsa ve tarlaların oluşturduğu konut dışı gayrimenkul satışlarında muazzam bir artış yaşandı. 

2023 ilk yarı verileri ise şu şekildedir. 1 milyon 617 bin 812 adet el değiştiren gayrimenkul payından 675 bin 327’si konut, 942 bin 485’i ise büyük çoğunluğunu arsa ve tarlaların oluşturduğu konut dışı gayrimenkul şeklinde gerçekleşti.

Toplam Hacimde Arsa ve Tarla Satışların Oranı %58,3 

Konut dışı gayrimenkul satışları Ocak-Temmuz dönemleri baz alındığında 2022’de 912 bin 448, 2021’de 742 bin 583, 2020’de 608 bin 353, 2019’da ise 525 bin 740 adet olmuştu.

Geçen yılın aynı dönemine göre toplam gayrimenkul satışlarında yüzde 6,6 düşüş yaşandı. Konut bazında bu oran yüzde 17,7’lere dayanırken, konut dışı gayrimenkulde ise yüzde 3,3 artış gerçekleşti. 

Yaşanan Afetler ve Ekonomik Kriz Yatırımcıyı Arsaya Yönlendiriyor

Konut fiyatlarında yaşanan alışagelmişin dışında fiyat artışı, kredi faiz oranlarındaki yükseliş, 6 Temmuz depremlerinden sonra müstakil yaşama duyulan güven ve kovid-19 pandemisinden sonra doğaya yaklaşma isteğinin arsa ve tarlalara talebi etkilediğini belirten MasterTürk Grubu Başkanı Gökhan Taş, “İstanbul’da çeperlerde halen iyi fırsatlar olduğunu söyleyebiliriz. Yatırımcıların konut dışında ortalama 1-2 milyon lira seviyesinde yatırım yaptıklarını gözlemliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Arsada Yüksek Getiri Beklentisi

Konut için yeterli birikimi olmayan yatırımcıların arsa ve tarlaya daha çok getiri beklentisiyle yöneldiklerinin altını çizen Helmann Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün, “Önümüzdeki süreçte kur korumalı mevduat, altın ve döviz gibi alanlardaki birikimlerin arsa ve tarlaya gözle görülür bir şekilde transfer edileceğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Gayrimenkul değerleme uzmanı Ahmet Büyükduman da konut satışlarındaki zayıflama eğiliminin sürdüğünü belirterek, buna etki eden durumun yüksek fiyat ve düşük arz olduğunu belirtti.

Büyükduman, “Konut dışı satışların çok büyük bölümünü arsa ve tarlalar oluşturuyor. Bu alanda satışlar artmaya devam ediyor. Enflasyondan kaçan ancak konuta erişemeyenler arsa ve tarlaya koşuyor.” şeklinde konuştu.

Arsada Fırsatçılığa Dikkat

Sadece maket üzerinde görülen projelerden uzak durulması gerektiğini belirten Silivri Emlak Müşavirleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altınkök, imar durumunu ilgili belediyelerden sorgulamadan arsa veya tarla alımlarından imtina edilmesine vurgu yaptı. Her hisseli arazide tiny house, bungalov veya prefabrik ev yapılamayacağını aktaran Altınkök, bu süreçte sıkı araştırmanın önemini vurguladı.