Bu Şehirlerde Arsası Olanlar Kazandı

Pandemi, sarsıcı depremler, ekonomik krizler ve savaşlar…

Tüm bu gri atmosferde yatırımcıların yüzünü güldüren değer artışları ve doğayla iç içe bir yaşam imkânı sunan arsalar, en çok tercih edilen yatırım araçlarından biri olmaya devam ediyor. Konut fiyatlarında yaşanan artışlar ile konuta erişimin giderek imkânsız hale gelmesi ve izole bir yaşam isteyen yeni yerleşimcilerin doğal yaşama yönelmesi gibi sebepler ile yatırımcılar gözünü arsaya dikti. Yükselen trend olarak karşımıza çıkan konut dışı gayrimenkul alımlarında ise en çok bu şehirler kazandırdı.

Arsada Cazibe Merkezi Bu Şehirler

Ekonomist dergisinde yayınlanan habere göre İstanbul, İzmir, Çanakkale, Tekirdağ, Bursa, Balıkesir, Kırklareli, Edirne, Kocaeli, Yalova ve Bilecik son 3 yılda sahibine en çok kazandıran şehirlerin başında geliyor.

Türkiye genelinde %150’ye varan fiyat artışlarının yaşandığını belirten yetkililer, arsanın yükselen değerinin uzunca bir süre daha devam edeceğinin altını çiziyorlar.

Araştırmada yer alan diğer veri ise İzmir’de Urla, Çeşme, Dikili, Güzelbahçe, Foça, İstanbul’da Arnavutköy, Yalova’da Çınarcık, Kocaeli’nde Körfez’e yakın lokasyonlar tarla ve arsa metrekare fiyatlarının en çok yükseldiği bölgelerden olduğu yönünde.

Rekor Arsada

Türkiye genelinde çoğunluğunu arsa ve tarlaların oluşturduğu konut dışı gayrimenkul satışları ilk altı aylık dönemde 942 bin 485 adet satışla rekor kırdı.

Açıklanan verilere göre Ocak-Temmuz ayında 1,6 milyon gayrimenkul el değiştirdi. Bu satışların 675 bin 327’si konut, 942 bin 485’i ise konut dışı gayrimenkul olarak gerçekleşti.

Konut dışı gayrimenkul satışları ocak-temmuz dönemleri baz alındığında 2022’de 912 bin 448, 2021’de 742 bin 583, 2020’de 608 bin 353, 2019’da ise 525 bin 740 adet olmuştu.

Daha da şaşırtıcı durum ise geçen yılın aynı dönemine göre toplam satışlarda yüzde 6,6 azalış, konutta yüzde 17,7 düşüş yaşanırken, konut dışı gayrimenkulde ise yüzde 3,3 artış gerçekleşti.

Toplam satışlarda konut dışı gayrimenkulün payı son 10 yılda yüzde 44,07 ile yüzde 54,07 arasında değişirken, bu yıl ilk kez yüzde 58,3’e ulaştı.

Otoyollara, Havaalanlarına ve Ticaret Merkezlerine Yakınlık Önemli kriterlerden

Dünyanın parmakla gösterilen önemli ticaret ve turistik merkezlerinin başında gelen İstanbul, aldığı göçler ve yüksek hacimli yatırımlar ile değer kazanmaya devam ediyor. İstanbul Havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu ve Kanal İstanbul projelerinin gündeme gelmesiyle başlayan bölgedeki arazi fiyatlarındaki artış trendinden Tayakadın, Yeniköy, Durusu, Karaburun, Uskumruköy, Boyalık, Terkos gibi lokasyonlar en çok etkilenen bölgelerden.

Turkuaz renkli plajları, önemli limanları ve sanayi hacminin büyüklüğü ile dikkat çeken İzmir’de Foça ve Dikili ilçeleri Foça Marina’nın açılması, Çandarlı liman inşaatının hızlanması gibi unsurlar ile en çok değer kazanan lokasyonların başında geliyor.

İstanbul’a yakınlığa ve gelişmiş sanayileri ile arsa alımlarında üst sıralara yerleşen Kocaeli ve Bursa’nın yanı sıra Çanakkale, Trakya, Balıkesir ve Bilecik yatırımcılara en çok kazandıran şehirlerden olmuştur.