Bülent Öztürk’ten Kaz Dağları’nın En Saff Projesi

Yatırımda uzman EKMAS Yatırım’ın seçkin yeni sakinlerine sunduğu en Saff proje, Saff KAZDAĞLARI…

Doğanın bölümlendirme tekniği olan “Voronoi Diyagramı” kullanılarak oluşturulan, Kaz Dağları’nın eşsiz projesi.

İda Dağları’nın kültüründen, doğasından ve kendine has tarihinden ilham alınarak tasarlanan proje doğal yaşamın ritmini sanatla birleştiriyor. 

Yaşam uzatan doğası, sunduğu sosyal alanları ve alanında uzman danışmanları ile dikkat çeken ödüllü proje Saff’ı, Gentlemen Dergisi Temmuz sayısında arsaVev Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Öztürk anlattı.

Gentleman: Bülent Bey önce sizi tanıyarak başlayalım. Ne kadardır bu sektördesiniz? 

Bülent Öztürk: Aslen Kayseriliyim, 1996 yılında TED Kayseri Koleji’nden, 2000 yılında ise Selçuk Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. İş hayatım boyunca hiç mühendislik yapmadım. 16 yıl Amerikan menşeli bir sigorta şirketinde acente ve satış kanaları yöneticiliği yaptım, 7 yıldır ise gayrimenkule dair inovatif arsa projelerinin satışı ve satış pazarlama ağları üzerine çalışıyorum. Evliyim ve 3 erkek çocuğum var. 

“ArsaVev nitelikli arsa yatırımı ve arsaya insanların kendi evlerini yapma noktasında uzmanlaşmış bir satış, pazarlama, operasyon şirketi. 2016 yılında beri gayrimenkulün arsa kısmında inovatif projeler üretiyoruz.” 

G: ArsaVev’in faaliyet alanı nedir? 

B.Ö: arsaVev nitelikli arsa yatırımı ve arsaya insanların kendi evlerini yapma noktasında uzmanlaşmış bir satış, pazarlama, operasyon şirketi. 2016 yılında beri gayrimenkulün arsa kısmında inovatif projeler üretiyoruz. Sektöre girdiğimiz tarihten bu yana kurduğumuz satış-pazarlama organizasyonu sayesinde 300 binin üzerinde kişiyle iletişime geçip 15 bin’e yakın kişiyi geliştirdiğimiz insan odaklı projelerden tapu sahibi yaptık. 2022 yılı itibarıyla da Türkiye’nin en önemli gruplarından 35 yıllık bir şirket olan EKMAS Yatırım A.Ş. ile arsa ve ev projeleri geliştirmek adına münhasıran bir anlaşma yaparak yolumuza devam ediyoruz. EKMAS Yatırım A.Ş.‘nin geliştirdiği arsalarda, arsa ve ev projelerinin ürünleştirilmesi, reklam, pazarlama, satış, satış sonrası hizmetler, tapu tahsilat gibi süreçlerin uçtan uca büyük ve profesyonel bir kadro ile yönetimi arsaVev tarafından yürütülmektedir. Satışı devam eden İzmir Dikili, Avşa Adası, Ankara Beypazarı, Ayvacık Assos ve Çanakkale Ezine’de arsa projelerimiz, ayrıca Çanakkale Bayramiç’te Türkiye’nin en özel doğal yaşam felsefesine sahip Saff KAZDAĞLARI projemiz var. Bu projelerimizi toplam 22 ildeki 75 satış noktamızdan müşterilerimize ulaştırıyoruz. 

2022 yılı itibarıyla Türkiye’nin en önemli gruplarından 35 yıllık bir şirket olan Ekmas Yatırım A.Ş. ile arsa ve ev projeleri geliştirmek adına münhasıran bir anlaşma yaptık ve yolumuza devam ediyoruz.” 

G: Saff KAZDAĞLARI pek çok özelliğiyle ayrışan bir proje. Bize detayları hakkında bilgi verir misiniz?

B.Ö: Saff KAZDAĞLARI’nda büyülü manzaralar çizmek için hafif eğimli toprak yapısından ilham alınmıştır. Doğada hiçbir şey rasgele bölünmez, Saff Kazdağları’nın parselasyon çalışmasında da doğadan ilham alan Voronoi diyagramı tekniğini uygulanmış eşsiz bir proje. Voronoi diyagramı, doğanın matematiğinin bir örneğidir ve pek çok alanda kullanılan geometrik bir düzendir. Doğadaki canlılar ve nesnelerde gözlemlenen geometrik düzenlerle benzerlik gösterir.

Bilgisayar grafikleri, coğrafya, fizik, biyoloji ve mühendislik gibi alanlarda yaygın olarak kullanılır. Örneğin, bilgisayar grafikleri alanında gerçekçi yüzeylerin oluşturulmasında, coğrafyada yakın bölgelerin belirlenmesinde, fizikte atomlar arasındaki etkileşimlerin analizinde, biyolojide hücre düzenlemesi ve doku analizi gibi alanlarda ve mühendislikte ağ tasarımı, optimizasyon problemleri ve kapsama problemleri gibi konularda kullanılır. Saff KAZDAĞLARI’nın sosyal alanlarını Kaz Dağları’nın tarihi ve kültürel yapısından ilham alarak tasarlandı. Dalından koparılan doğal ürünlere her an ulaşabileceğiniz Köy Ürünleri Merkezi, yöreye has ve sadece bu topraklara özel Endemik Bitkiler Merkezi, Endemik Otlar Turu ve Tohum Deposu projeye eklendi. Ayı, Kanlıca ve daha pek çok mantar türlerine erişebileceğiniz Mantar Toplama Gezileri, son hasadı yerel sakinlerle kaldırabileceğiniz Bağbozumu Gezisi, Kaz Dağlarının doğal yaşamından ilham alınan Eko Çiftlikler ve Kaz Dağları’nın lezzetini damağınızda hissedebileceğiniz ekolojik restoranlar, zeytinyağlı yemek durağı, yörük pazarı yemekleri, dünyadan lezzetler ve antik uygarlıklardan miras kalan zeytin işleme merkezi Kaz Dağları’nın ruhunu modern yaşam felsefesiyle harmanlayarak bir stil oluşturdu. Kaz Dağları’nda yaşamın günlük periyodunu ve insanlığa armağan edilmiş verimli toprak mahsullerini sanatla birleştirmek için ritim ve sanat atölyesi, beden ve ruh sağlığı için yoga ve nefes atölyesi, doğa içinde büyüyecek çocuklarımız için oyun alanları, patili dostlarımız için evcil hayvan sosyal alanı açılacak. Ayrıca projede, sosyal ve kültürel etkinler için meydanlar, Kaz Dağları Yeni Yaşam Köyü’nün tüm ayrıcalıklarından yararlanmak isteyen ziyaretçiler için de butik bir otel hizmete girecek.

G: Proje mimarisi ve yapıların konumlanma biçimleriyle de ayrıcalıklı bir yaşam vadediyor. Biraz esin kaynağını da anlatmanızı isteriz.

B.Ö: Fikrin ve yere aitliğin her egonun önünde olduğu bir mimari tasarım var. Buna mimari tasarım demek de çok doğru değil aslında. Mimari sadece gerçekleştirdiğimiz tasarımların bir arayüzü, bir dili diyebiliriz. Bu proje’de odaklanılan konu her zaman proje içerisinde sürdürülecek olan hayatın da kendisi oluyor. Şekillendirilen doğa parçasının, mekanlaştırılan bölüntülerin formundan, estetiğinden önce yaşantısı ile iletişim kurmaya çalışılmış. Çünkü sonuçta tüm bu tasarım ve emek sonunda ortaya çıkan atmosferde “hayat” olacak. Anadolu’nun geleneksel konut mimarisinde avluya bazen “hayat” dendiğini görürüz. Tüm mekânlar bu hayatın etrafında sıralanmıştır. Asıl insani ilişkiler ve bir aradalık hissi, aile olma mevhumu hayatta, yani avluda geçer. Mimari tasarımcı olarak şunun bilincinde olmak gerekir, bu öz kavrama yapacağınız her müdahale, orada yaşayacak olan insanların da hayatına dokunmak anlamına gelir.

G: Proje ne kadarda tamamlanacak? İlk teslimler ne zaman yapılacak?

B.Ö: Projemizin yapım faaliyeti başlamış durumdadır ve Mayıs 2025’te teslim edilecek.

G: Peki fiyat aralıkları belli mi?

B.Ö: Bizim için tamamen bir prestij projesi olan Saff KAZDAĞLARI’nın lansman fiyatları benzer nitelikteki projelere göre oldukça erişilebilir. Markamızın müşterilerimizle tanışmasına özel lansman fiyatlarımız 6 ila 11 milyon TL arasında.

G: Yoshinori Moriwaki, Kengo Kuma gibi çok özel isim ve mimarlar da projede yer alıyor. Biraz da onların katkılarını konuşalım isteriz.

B.Ö: Deprem uzmanı, Yüksek Mimar ve İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki, uluslararası camiada ün yapmış çok değerli uzmanlarımızdan biri. Glamping tasarımları mimarı Kengo Kuma, geleneksel Japon mimarisini modern yapı estetiğine entegre etmesiyle tanınır. Peyzaj Mimarisi üzerine pek çok ödüle layık görülen Deniz Aslan da projemize imza atalanlar arasında. Doğadan sanata geri dönüşümüyle farklı bir yaklaşım benimseyen Durul Bakan, hayallerinin peşinden koşmuş başarılı bir heykeltraş. Bakan’dan eşsiz izler var Saff KAZDAĞLARI’nda. Gezgin, müzisyen ve yazar kimliğiyle Ayhan Sicimoğlu ise sanat danışmanlığımızı üstlendi. Saff Kazdağları’nda hiçbir detay atlanmadı ve gerçekten işinin uzmanları tarafından planlandı.