Celal Şengör Assos’a Yerleşiyor

Türk jeolog Celal Şengör, beklenen İstanbul depremi sebebiyle İstanbul’dan taşınma kararı aldı. 

Çanakkale’nin Assos bölgesine yerleşeceğini aktaran Şengör, “İstanbul’u terk ediyorum. Eşi benzeri görülmemiş bir felaket İstanbul’un kapılarını zorluyor.” Dedi. 

Fatih Altaylı’yla sohbetinde kütüphanesini bir an önce İstanbul’dan çıkarmak istediğini belirten Şengör, İstanbul’u bekleyen iki büyük tehlikeye vurgu yaptı.

Şengör, “Gölcük ve Adapazarı depremlerinden sonra yırtılma Kocaeli Körfezi’nde durdu ancak kırılma devam edecek. Fay hatları hareketlerinden yola çıkarak 7.2 şeklinde iki deprem veya tek seferde kırılma ihtimaline karşı 7.6-7.8’lik bir deprem bekliyoruz.” Dedi. 

Büyük İstanbul Depremi 2 Dakika Sürecek 

Fayların tek seferde Tekirdağ’a doğru kırılması durumunda depremin 2 dakika süreceğini söyleyen Şengör, İstanbul’un güvenli ve tehlikeli ilçelerini açıkladı. 

“Ataşehir, Şişli, Ümraniye, Beyoğlu, Çekmeköy, Beykoz, Anadolu Hisarı ve Bebek güvenli ancak Beşiktaş’a garanti veremem. Florya, Zeytinburnu, Kemerburgaz, Küçükçekmece, Silivri, Büyükçekmece, Kadıköy, Fenerbahçe, Üsküdar, Bakırköy, Kartal bölgesinden ve sahillerden uzak durun.”

İstanbul Havalimanı Büyük Tehlike

“Fay hattı Adalar’a çok yakın ve Yeşilköy’e 8 kilometre mesafede. Bu sebeple Yeşilköy ve Tuzla’da şiddet 9’a çıkacak. İstanbul Havalimanı ise çok riskli bir bölgede. Büyük yıkım yapıda.” 

Avcılar, Denize Sürükleniyor

Avcılar’ın altında kil tabakası olduğunu aktaran Şengör, bu bölgenin depremden en çok etkilenen yerlerin başında olduğunu ve Avcılar’ın denize doğru kaydığını vurguladı.

Şimdi Ne Yapacağız

“Güçsüz binaların yenilenmesi gerekiyor. Deprem sonrasında ekiplerin hasarlı binalara kolay giriş sağlayacağını bile düşünmüyorum. Bu sebeple yangınlar, açlık ve asayiş sorunları da meydana gelecek.”

Ahşap Binalar Depreme Dayanaklı

Yalıların büyük çoğunlukla depremde hasar almayacağını vurgulayan Şengör, “Yalılar genellikle ahşap malzemeden yapılma. Ahşap depreme dayanaklı malzemelerin başını çekiyor.” Dedi. 

Avrasya Tünelinden Korkmayın

Avrasya Tünelinin sağlamlığı belirten Şengör, iki yakayı birbirine bağlayan köprülerinde depremden hasarsız çıkacağını ifade etti.