Covid-19 Varyantı Tehlikesi Kapıda

3 yıl önce Covid salgınıyla kaderi değişen dünya, Koronavirüs tehlikesi ile uğraşmaya devam ediyor. Her ne kadar salgından etkilenen insan sayısında düşüş olsa da, Covid-19 varyantları görülmeye başlandı. En tehlikelilerinden biri olarak kabul edilen ERİS isimli varyant son olarak Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’de görüldü. İngiltere’de her 7 vakadan birini, Amerika’da ise yüzde 17’sini oluşturan ERİS varyantı Dünya Sağlık Örgütü tarafından yakın merceğe alındı. 

Varyantlar Devam Edecek

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan açıklamaya göre vakalarda ve ölümlerde ani artışlar çeşitli varyasyonların oluşma ihtimali sebebiyle yaşanabileceği, bu sebeple daha tehlikeli bir Covid-19 varyantının ortaya çıkma riskinin devam ettiği yönünde.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ Acil Durum Komitesi’nin tavsiyesi üzerine ülkelere Covid-19 ile mücadele konusunda önerilerde bulunurken, tüm ülkeleri, daha uzun vadeli sürdürülebilir Covide-19 yönetimine geçmek için ulusal Covid-19 programlarını güncellemesi gerektiğini kaydetti.

Virüs varyantlarının yanı sıra hastalık şiddeti, ölüm oranları ve nüfus bağışıklığındaki eğilimleri tespit etmek için ülkelere Covid-19 ile ilgili gözetimi sürdürme çağrısında da bulunan Ghebreyesus, tüm ülkelerin Covid-19 verilerini DSÖ’ye veya açık kaynaklara bildirmesi gerektiğinin altını çizdi.

Covid-19 Pandemisi

Aylarca evlerimizde inzivaya çekilmemize sebebiyet veren salgın, 17 Kasım 2019 tarihinde Çin‘in Hubei bölgesinin başkenti olan Vuhan‘da ortaya çıktı. Hızlı bir şekilde dünyaya yayılan virüs salgını, milenyumun en kitlesel çapta pandemisi kabul edildi. Solunum yoluyla bulaşabilen Covid-19, 2020 Ocak ortasında büyüme gösterdi.

Kısa süre içerisinde Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya-Pasifik’te yer alan birçok ülkede benzer semptomlar yaşayan insanların rapor edilmesi üzerine 11 Mart 2020’de Dünya Sağlık Örgütü tarafından Küresel salgın olarak ilan edildi.

8 Nisan 2023 tarihi itibarıyla dünyada 684.906.699 onaylanmış vaka açıklandı. 657.635.742 vaka iyileşirken virüs nedeniyle 6.837.598 kişi hayatını kaybetti. 5 Mayıs 2023 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü pandeminin artık küresel acil bir durum olmadığını açıkladı.

Türkiye’de Son Durum

Sağlık çalışanları ve doktorların büyük özverisiyle dünyada büyük takdir toplayan Türkiye, pandemiden ağır şekilde etkilendi. Mart 2023 verilerine göre Türkiye’de bildirilen vaka sayısı 31.054 olurken hayatını kaybeden kişi sayısı 85 olarak açıklandı. Koronavirüs yüzünden toplam 102.174 kişi hayatını kaybetti.