Gayrimenkul Raporu’nun Bu Haftaki Konuğu Bülent Öztürk

arsaVev Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Öztürk A para kanalında Gayrimenkul Raporu programının konuğu oldu. Enflasyonist ortamda değişen gayrimenkul trendlerine ve yatırımcı profillerine dair analizlerini paylaşan Öztürk, arsa yatırımları hakkında merak edilenleri cevapladı.

Pandemi ve Depremlerden Sonra Yükselen Yatırım Aracı, Arsa

Covid-19 pandemisinden sonra kolektif bir değişim yaşadığımızı söyleyen arsaVev Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk, bu değişimde deprem felaketlerinin de önemli rol oynadığını belirtti. Öztürk, “Arsa talepleri, 2020 yılında yaşanan pandemiden beri yatırımcı profilinde de ciddi değişimler kaydederek gelişmeye başladı. Pandemi büyük bir etkendi ancak Elazığ, İzmir ve özellikle 6 Şubat depremlerinin de etkisiyle arsaya olan talep her geçen gün arttı.” dedi.

Satılan 3 Gayrimenkulden 2’si Arsa

Dövizde yaşanan artışlar inşaat sektöründe girdi maliyetlerini büyük oranda etkiledi. Türkiye’nin artan konut ihtiyacına cevap veremeyen müteaahitler ve ekonomik koşullar, konuta erişimin gün geçtikte hayal olduğu bir dönem yaşanmasına neden oldu. Arsanın ise konut fiyatını etkileyen en önemli kalem olduğunu ifade eden Öztürk, yatırımcılar için konuta erişimde arsanın bir köprü görevi gördüğünü belirtti. Öztürk, “Arsa satışı 1 milyon adetin üzerine çıktı. İlk 6 aya kadar iki gayrimenkulden biri konut dışı gayrimenkul yani arsa oldu. Ancak bugün ki verilerle bu durum üçte ikilere kadar yükseldi. Arsa, yatırımcısına tarihi boyunca hiç kaybettirmedi. Ülkemizin nüfus artış hızı çok yüksek. Tabi ki bu durumun yaşanmasında yerine yenisi üretilemeyen bir ürün olması önemli bir etken. Arsa yatırımı her zaman güvenli bir liman ve konuta geçişte bir köprü oldu.” dedi.

 Arsanız Eve Dönüşsün!

Türkiye’nin çeşitli lokasyonlarında 35 yıllık deneyimiyle arsa projeleri geliştiren EKMAS Yatırım ürünlerin satış ve pazarlamasını yapan arsaVev, yatırımcılarına arsadan bir eve sahip olma yolculuklarında kadar eşlik ediyor. Öztürk, “Arsa alımlarında insanlar için uygun koşullar sağlayarak konut yolculuğunda yanlarında yürüyoruz. İnsanlarımızın şu anda deprem korkusu var bu sebeple kısa kat konusunda hassaslar. Bizim projelerimiz bunu karşılayabiliyor. Ayrıca yatırımcıların taksit sayılarını taleplerine göre organize ediyoruz.” dedi.

Kat Karşılığı Yöntem İle Ev Sahibi Olabilirsiniz

“Biz aynı zamanda arsadan kat karşılığı yöntemlerle insanları konut sahibi yapıyoruz. Sapanca ve Dikili’de projelerimiz var ve çok ciddi geri dönüşler aldık. İnsanlar sadece arsa parasına konut sahibi olabiliyorlar.”

“Her Yatırımcımızın İsteğine Uygun Projelerimiz Mevcut”

Olası pandeminin ağır koşullarından kaçınanlar, depreme karşı hazır hissetmek isteyenler ve şehrin dışında doğada bir yaşam hayali kuranlar…

Öztürk, yatırımcı profillerine ve bu çerçevede talep gören lokasyonlara dair merak edilenleri paylaştı. “Pandemiden kaçan kişiler, kuzey egeyi ve Çanakkale’yi tercih ediyor. Konuta erişim noktasında bir köprü görevi görmesini isteyen yatırımcı ise büyük şehrin çeperlerinden arsa sahibi olmak istiyor. İzmir’de Dikili ve Menderes bölgesini, Ankara’da Beypazarı ve Ayaş, İstanbul’da ise Lüleburgaz, Silivri, Yalova ve Tekirdağ en çok tercih edilen bölgelerden. Deprem hassasiyetine sahip olanlar ise ağırlıklı olarak İç Anadolu’da batı bölgelerden arsalara yöneliyor.”

İstanbul’un merkez ilçelerinde arsa bulmanın neredeyse imkânsız olduğunu vurgu yapan Öztürk, arsa alımlarında gelişmekte olan bölgeleri tercih etmemiz gerektiğini, bu bölgelerin fırsat barındığını sözlerine ekledi. Öztürk, “İstanbul içerisinde arsa var ancak erişmek çok mümkün değil. Çok yüksek seviyelerde fiyatlara sahip arsalar yerine şehrin bitiminde yer alan lokasyonlar her zaman daha çok tercih ediliyor. İstanbul’da gelişim potansiyeli olan yerlerden Şili, Silivri, Zekeriyaköy ve Arnavut bölgesi hala fırsatları barındırıyor.” dedi.

48 Aya Varan Taksit İmkanları

250 kişilik arsaVev ekibinin yanı sıra değerli iş ortakları da dahil 1000 kişilik profesyonel bir ekiple çalıştıklarını söyleyen arsaVev YKB Bülent Öztürk, “Bizim Bir Derdimiz Var” ilkesiyle yatırımcıları için ev sahibi olmayı bir hayal olmaktan öte, gerçeğe dönüştürmeye gayret ettiklerini belirtti. Bu çerçevede “Enflasyonist bir ortamda bizi çok zorlayan bir durum olmasına rağmen 24 ay, 36 ay hatta 48 aya varan taksitler ile vatandaşlarımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz.” dedi

Arsa Teknik Bir İştir

Arsanın teknik bir iş olduğunun altını çizen Öztürk, şu an satışta olan her arsa için bir künye oluşturulmasına dair önerilerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunduklarını söyledi. Öztürk arsa alımlarında dikkat edilecek hususlara dair de şu önerilerde bulundu. ““Arsa yatırım çok teknik bir iştir ve herkes buna vakıf değildir. Bu noktada özellikle belediyelerden ve İl Özel İdare’den teyit alınması gerekir. Arazi genel bir tanımdır ancak arsa ve tarlanın farklı özellikleri mevcuttur. Arsa üzerine yapı yapılma izni verilmiş, devlet tarafından belirlenmiş imar kanunuyla sabitlenmiş yerlerdir. Tarlalar ise üzerine sadece tarım yapılmaya uygundur. Tarlalar için imar çıkacak diye satışı yapılıyor. Bu durum çok risklidir ve aldatmaca barındırır. Arsa alındığında ise üzerine 18 uygulaması dediğimiz çalışmanın yapılması gereklidir. Ayrıca, elektrik nereden geçmeli, kaldırım nerede olmalı ve bunun gibi soruların cevaplarını mutlaka devlet kurumlarından teyit etmeleri gerekiyor.

Kendilerine sunulan arsayla tapuda belirtilen arsanın aynı olmalarına dikkat etmeleri gerekiyor. Bunu parsel sorguda kolaylıkla teyit edebilirler. Günün sonunda arsanın üzerinde şerh veya icra var mıdır gibi soruların hukuki cevaplarını da almalılar. “