İz Bırakanlar: Barış SOYDAN

Beyaz TV ekranlarında tüm hızıyla yayın hayatına devam eden İz Bırakanlar programı bu hafta EKMAS Yatırım CEO’su Barış Soydan ve Ece Vahapoğlu’nu ağırladı. 

Gülşah Çınar ve Doktor Ufuk Alatekin’in sunuculuğunda Bodrum’un gözde mekanı Galia’da gerçekleşen programda EKMAS Yatırım CEO’su Barış Soydan sektöre ve gayrimenkul projelerine dair önemli bilgiler paylaştı.

30 Yıldır Gayrimenkul Sektöründeyim

30 yıldır gayrimenkul sektöründe proje geliştiren, uzman ekibiyle satış ve pazarlamasını yapan Soydan, sektörün günümüz Türkiye’sindeki durumu ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

Soydan, “Barınma en temel insani ihtiyaçlardan biri. Bu sebeple gayrimenkul asla bitmeyecek bir sektör. Özellikle son dönemlerde yaşanan kriz sebebiyle konut alanında %60’lık bir düşüş yaşandı. Dolar endeksli yapım maliyetleri ve alım gücünde yaşanan eksi değerler bu sonuca sebebiyet verdi. Bu elbette geçici bir durum. Konuyla alakalı çok kesin ifadeler kullanılıyor. Ancak toplumumuz mülkiyeti ve tapu belgesini seviyor. Yeniden aileler kuruluyor. Büyüyen çocuklarımız kendi evlerine çıkmak istiyor, ülke nüfusumuz artıyor. Yani demek istiyorum ki bu durgunluk dönemi geçici. Konut sektörü önümüzdeki dönemlerde gelişme hızı kazanıp, istikrarını koruyacaktır.” Dedi. 

Başka Köy: Yaşam Burada Çok Başka

Havaalanına 5 dakika mesafede, 1400 metrekare alanda bir tarım köyü şeklinde tasarlanan Başka Köy hakkında bilgiler de aktaran Soydan, Türkiye’de ilkleri tasarlayan ve hayata geçiren bir ekip olduklarını söyledi. Soydan,” Bir kitapta nasıl uzun yaşarız diye bir bölüm okumuştum. Öncelikle heyecan duyup sorumluluk almamız gerekiyor. Sorumluluk alan insanlar daha az hasta olup daha uzun yaşıyorlar. Başka Köy’ü yaparken biz çok heyecanlanıp sorumluluk aldık. Doğaya saygılı bir şekilde ağaç dikerek, tarım yaparak, köylü ile birlikte ortak üretime girerek bir proje oluşturduk. Yeni sakinlerin bambaşka deneyimler kazanabilecekleri Başka Köy’ü kurduk. Başka Köy Milas’ta. Milas, eski dönemlerde ticaretin ve tarımın yapıldığı önemli bir kentti. Şimdilerde Bodrum’un gölgesinde kalmış Milas’ı bizler yuva edinmek istiyoruz.” dedi.

Bütün Alıcıları Komşum Diye kaydettim

“Başka Köy’de bambaşka bir felsefe var. Biz burada ortak tarım alanlarımızda büyük bir ailenin mensupları olacağız. Kültürümüzde büyük önem taşıyan ve hatta “Ev alma, komşu al” diye dilimize pelesenk olmuş özlü sözden de yola çıkarak Başka Köy’ün felsefesini, önemini anlayıp yaşamına entegre edecek kişilere satışını yaptık. Satın alan her kişiyi de rehberime “Komşum … “ şeklinde kaydettim.”

Tarla ve Arsa Çok Farklı Şeyler

Alıcı sorumluluğu üzerine vurgu yapan Soydan, tarla ve arsanın bambaşka şeyler olduğunu alıcıların toprak satın alırken mutlaka gerekli belgelerle devlet dairelerinden durumu öğrenmelerini gerektiğini aktardı.

Dünya’da Alplerden Sonra Oksijeni Bol Cennet: Kaz Dağları

92 tane yanmayan ve depreme karşı dayanıklı ahşaptan ev yapıldığı Saff KAZDAĞLARI, doğayla uyumlu ahşap ve cam materyallerinin kullanıldığı lüks doğal yaşam projesi. Bu projenin Türkiye’de bir ilk olduğunu aktaran Soydan, “30’dan fazla atölye alanları, wellness merkezi, ormanın içerisinde gezinti yapabilecekleri duraklar tasarlandı. Saff KAZDAĞLARI, alanında uzman danışmanlarla tasarlanmış bir proje. Ayhan Sicimoğlu, Japon Mimar Kengo Kuma, Japon İnşaat Mühendisi ve Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, Akademisyen Peyzaj Mimari Deniz Aslan ve DS Mimarlık ekibi, Ödüllü Türk Mimar Erhan Vural ve doğada geri dönüşüm malzemeleriyle sanat eserleri üreten Durul Bakan gibi değerli isimler ile çalışıldı.” dedi.