İz Bırakanlar: Ergüven ve Sütşurup

Alanında uzman konukları ve ünlü simaları ağırlayan İz Bırakanlar programının bu haftaki konukları arsaVev Genel Müdürü Cem Ergüven, Taş Plak’ın sahibi ve yapımcı Cihan Sütşurup ve Ender Saraç oldu.

Gayrimenkulün yükselen trendleri, dalgalı piyasası ve spekülasyonları hakkında önemli açıklamalarda bulunan arsaVev Genel Müdürü Cem Ergüven, merak edilenleri cevapladı. Ergüven, “Görmekteyiz ki arsaya dönüş var. Birçok sebebi var bu durumun. En önemli sebeplerden biri konut fiyatlarında anlamlandıramadığımız bir yükselişin söz konusu olması.”

Yapay artışlara vurgu yapan Ergüven, “Bence normale dönmek zorunda. Bu yapaylık neden kaynaklanıyor tam bilemiyoruz. Kiraların artışı konut satış fiyatlarını da tetikledi.” diye konuştu. 

Arsa Alırken Dikkat

Sektörde arsa diye arazi satışlarının olabileceğine vurgu yapan Ergüven, arazi ve arsa arasındaki farklara ve arsa alırken dikkat edilmesi gereken hususlara değindi. “Arazi ham bir toprak parçası ve geleceği belirsiz. Arsa, arazinin üstünde yapı yapılabilir, o niteliği kazanmış halidir. Parseller belirlendikten sonra üzerine yapı fonksiyonları geliştirilir. O fonksiyonlara insanları yerleştirebilmek için ulaşım yolları, okullar, camiler, yeşil alanlar olacak şekilde planlamaya tabi tutulur. Arsa alırken arazi olmadığına mutlaka dikkat etsinler. İmar durumu var mı, bunu sorgulamakta büyük yarar var. İmar durumu varsa üzerine nasıl yapılar yapılmaya uygun, bu da önemli bir konu. Kooperatifler ne yazık ki Türkiye’nin kanayan yarası. Birçok merdiven altı firma az bütçeli vatandaşlarımızı hileli oyunlarına dahil ediyorlar. 

Tüm alıcılar, sözlü vaadlerden uzak durmalılar.” dedi.

“Arsa Alırken Lokasyon Çok Önemli”

Lokasyon ve bölgenin avantajları veya dezavantajlarının çok iyi bir şekilde analiz edilmesini belirten deneyimli yönetici Ergüven, arsanın hangi yolların üzerinde yer aldığını, bölgeye erişim imkanlarını ve alt yapı unsurlarını araştırmanın önemini vurguladı. İmar durumu sorgularken üzerine yapı yapılabilir belgesinin önemli olduğunu ancak yeterli olmadığını ifade eden Ergüven, arsanın üzerine hangi yapıların yapılabileceğinin yani kanunen koyulan sınırlamaların belirleyici faktörü üzerinde durdu.

Yetenek Avcısı Sütşurup 

Bir zamanlar müzik sektöründe fırtınalar estiren sanatçıları keşfeden ve albümlerini hazırlayan Taş Plak’ın sahibi ve yapımcı Cihan Sütşurup İz Bırakanlar programında Unkapanı dönemine dair merak edilenleri paylaştı. 

Ahmet Kaya, Selami Şahin, Fikret Kızılok, Grup Yorum, Mine Kuşan, Yıldız Tezcan ve Esen Gül gibi kıymetli sanatçıları keşfeden Sütşurup’tan Ahmet Kaya’nın şöhrete kavuşması. 

Ahmet Kaya’yı keşfetmesinden bahseden Sütşurup, Kaya şarkılarının yasaklandığı dönemi ve yaşadıklarını anlattı. “ Ahmet Kaya’nın ilk albümünün demosu geldiği zaman çok beğendim. O zamanlar 1 ay boyunca dinlediğimi hatırlıyorum. Ancak albüm piyasaya sürüldükten sonra hiç satılmadı. Ardından İkinci albümü Acılara Tutulmak’ı yaptık, o da satılmadı. Ama ben ona inandım. Kulağım iyiydi. Bir dönem Ahmet Kaya’nın albümleri toplatıldı. Ardından avukatımla görüştüm. 1 ay sonra toplatılma kararını kaldırdık. Basına yasağın kalktığına dair haber verince Anadolu’dan talepler gelmeye başladı.” dedi.