İz Bırakanlar: Moriwaki ve Vural

Reyting rekorları kıran İz Bırakanlar programı bu haftada kaldığı yerden tüm hızıyla devam etti. Alanında başarılı insanları ağırlayan programın bu haftaki konukları İnşaat Mühendisi, Yüksek Mimar ve Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, Ödüllü Mimar Erhan Vural ve Yılmaz Vural oldu. 

EKMAS Group projelerinin danışmanlığını üstlenen Yoshinori Moriwaki Türkiye’de yapı güvenliğine dair önemli bilgiler paylaştı. Moriwaki, “Türkiye’de yapı güvenliği Japonya ile kıyaslanamaz ne yazık ki. Ancak Türkiye’de son dönemde yapılan yapılar eskiye nazaran çok daha iyi durumda. Burada belirtilmesi gereken önemli bir nokta var. Mimarlık ve inşaat mühendisliğinde mezun olanlar direkt imza yetkisine sahip olabiliyorlar. Bu çok yanlış, en az 2 sene şantiyelerde staj yapılması zorunluluğu getirilmeli. Amerika’da ve Japonya’da imza yetkisine sahip olabilmek için zorunlu sınavlar var.“ dedi. 

EKMAS Group İnşaatlarına Güvenebilirsiniz

Başarılı Deprem Uzmanı ve Yüksek Mimar Moriwaki, EKMAS Group inşaatlarının güvenirliliğinin ve sağlamlığının altını çizdi. EKMAS projeleri için zemin etüt çalışması da yapan Moriwaki, bina yapmak için zemininde kontrol etmenin önemini vurguladı. 

32 Yıldır Türkiye’deyim

“Türkiye’ye ilk kez 1991 yılında o dönemde çalıştığım şirketin 1000 odalı otel projesi için geldim. Avrupa, Asya, Rusya ve Arap Yarımadası ile çevrili bu ülkeyi çok merak ediyordum. Geldiğim zaman gördüm ki Japonlar ve Türkler birbirlerine çok benziyorlar. Mesela bizde eve ayakkabı ile girmiyoruz. Bizler gibi Türklerde çok samimi ve sevecen insanlar. Hayran kaldığım bu ülkede 1 yıl, 2 yıl derken tam 32 yıl geçti. Japon arkadaşlarım benim hakkımda, Yoshinori Japonya’da doğdu ama Türkiye’de ölecek diyorlar. Şimdide Türkiye’de mezarlık almaya hazırlanıyorum.” 

“Türkçeyi Şantiyede Öğrendim”

Moriwaki, türkçeyi ilk geldiği yıllarda şantiyede çalışan boyacılardan, sıva ustalarından, şantiye şeflerinden öğrendiğini aktardı.

“Atatürk Bir Dünya Lideri”

Telefonluğunda, cüzdanında büyük önder Atatürk’ün fotoğrafını taşıyan Moriwaki, ”Türkiye’ye ilk geldiğim zamanlarda her yerde Atatürk’ün posterlerini görüyordum. Merak edip araştırdım. Ardından Atatürk’ün iki kitabını okudum ve hayran kaldım. Atatürk bir dünya lideri. Eğer Atatürk şu anda yaşasaydı bambaşka bir dünyada yaşıyor olurduk.” dedi.

Saff KAZDAĞLARI mimarı Erhan Vural, sofistike proje Saff hakkında önemli bilgiler paylaştı. Vural, “Kaz Dağları anlatmakla bitmeyecek bir coğrafya. Bu coğrafya ile etkileşim kuran insanların hayatı tamamen değişir. Mitolojide İda Dağları olarak da bilinen bölge, Tanrıların insanlarla buluştuğu hatta tanrıların doğduğu yer olarak da bilinmekte.” dedi.

15 senedir yılın 15 gününde Kaz Dağları’nda vakit geçirdiğini söyleyen Vural, hayranı olduğu bölgede bir proje hayata geçirmekten dolayı mutluluk duyduğunu ifade etti. Vural, “Böyle bir projeyi ilk duyduğum zaman büyülü bir andı benim için. Oradaki yaşantıyı, coğrafyayı geliştirme fırsatı müthiş. EKMAS Group’un da doğayı koruyan bir anlayışla hareket ediyor olması bu projeyi diğer projelerden ayıran önemli bir nokta oldu.” dedi.

Doğanın Yaratıcı Matematiği Voronoi

Parsellendirilmesi, doğanın yaratıcı matematiği ile oluşturulan Saff KAZDAĞLARI, doğal yaşamın korunduğu, inşasında doğal malzemeler olarak ahşap ve camın kullanıldığı eşsiz bir proje. Vural,” Malzeme çok önemli. Bu sebeple doğanın sürekliliğinin bir parçası olarak doğal malzemeleri tercih ettik. Evleri ve sosyal alanlardaki yapıları, üzeri örtülü yarı açık mekanlar şeklinde tasarladık. Hepsi doğal ahşaptan yapılmadır. Ahşapla camı bir araya getirdiğiniz zaman hem oradaki manzarayı maksimize ediyorsunuz hem de ormanın içerisinde eşsiz bir deneyim yaşıyorsunuz ama ahşabı da gerçekten kendi özelliğini koruyacak şekilde kullanmak önemli.” dedi.

Hem Ekolojik Hem Ekonomik Proje Ezine

EKMAS Yatırım projelerinden biri olan Ekoezine’yi de tanıtan Vural, proje felsefesine, konumuna ve sosyal alanlarına değindi.

“Ezine’nin merkezine yaklaşık 20 dakika uzaklıkta Yaylacık köyü sınırları

içerisinde bir proje. Stratejik olarak o kadar güzel bir konumda ki proje alanından yarım saat mesafede denize ulaşabiliyorsunuz. Tabaklı sahile ve Bozcaada iskelesine kolaylıkla ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Bozcaada, çevresini saran antik kentler, Assos, önemli tarihi kalıntılardan biri olan Behram Kale bir adım uzağınızda. Eğer pasaporta sahipseniz Midilli Adası’na kolaylıkla geçme şansına bile sahipsiniz.

Hem ekolojik hem ekonomik felsefesi biraz buradan geliyor ekolojisi de şöyle. Ekoezine proje alanı engebeli. Bir yamaçla başlıyor ve daha sonra düz bir alana yayılıyor. Biz tamamen oradaki eğim çizgilerini referans alan bir yerleşim geliştirdik. Yaklaşık 400 adet arsa var ve o arsaların içerisinde ortalama 40-50 metrekarelik çok minimal evler tasarladık ve hepsinin kendi bahçeleri kendi ortak alanları sosyal donatılarının olacağı bir yaşam planı geliştirdik.” dedi.