Kanada’dan Kaz Dağları’na

Dümeni, karanlığa kırılan dünyada yeşil bir toprak parçası hayali son zamanların trendi haline geldi.

Büyük şehirlerin cafcaflı dünyasını, koşuşturmasını ve hırslarını ardında bırakmak isteyenlerin oluşturduğu kentten köye göç kervanı gün geçtikçe çığ gibi büyüyor.

Özgür ve Esved Sapmaz çifti de şehirden köye göç edenler kervanına katılanlardan. Deniz Sarı’nın YouTube kanalına konuk olan Sapmaz çifti, Kaz dağları’nda sürdürülebilir bir yaşam kurmuş münhasır bir örnek.

Yönder olan bu çiftimiz 10 dönümlük ekoturizm imarlı bir arsada 2 katlı taş evde yaşıyorlar ve elektrik enerjisini bile kendileri üretiyor.

Kanada’dan Güney Amerika’ya oradan da Kaz Dağları’na uzanan yaşam öykülerini izleyiciler ile paylaşan çift, İnziva isimli sürdürülebilir çiftliklerine dair merak edilenleri paylaştı.

 “10 sene kadar kanada’nın Vancouver şehrinde yaşadım. Bu kentten eşimle tanıştıktan sonra Güney Amerika’ya taşındık. Burada yerel çiftliklerde gönüllülük esasına dayalı 8 ay çalıştık. Bu tecrübemiz bize toprakla ilgili çok şey öğretti. Eğitimim elektrik mühendisliği üzerine ancak toprak benim her şeyim.” Benzersiz bir adanmışlıkla işleyen bir sistem kurduklarını vurgulayan Özgür Sapmaz,

Kanada’da permakültür üzerine eğitimler almış. Tarımda monokültürden ziyade polikültür felsefesi ile üretim yaptıklarını belirten Sapmaz, muhtelif dünyada araştırılıp denenmiş öğretileri de kapsayan bir sistem kurduklarını ifade ediyor.

Buranın Adı İnziva

Çiftimiz Antalya’ya taşındıktan sonra ekoloji festivalleri sebebiyle sık sık Kaz Dağları’nı ziyaret etmişler. Bu geziler sırasında bu coğrafyaya hayranlık duyan Sapmaz çifti, valizlerini toplayıp göç edenler kervanına katılmışlar. 7 yıl boyunca toprağın altını ve üstünü ilmek ilmek işleyen çiftimizin kurdukları çiftliğin ismi ise İnziva. Ziyaretçilerin “Burada ne güzel kafa dinlenir” demesinden dolayı bu ismi verdiklerini söyleyen çiftimiz sosyal yaşamdan da uzak kalmadıklarını belirttiler.

“3 Ay Çadırda Yaşadık”

Bir arsaya sahip olmadan önce 3 ay boyunca bir çadırda kaldıklarını söyleyen Sapmaz çifti, bu sene 7. sene-i devriyelerini kutluyorlar.

Sürdürülebilir Bir Yaşam Mümkün

Kendi kendine yetebilen bir çiftlik inşa eden Sapmaz’lar elektrik enerjisini bile kendileri üretiyorlar. Güneş panelleri yer alan çiftlikte üretim yapan ve aynı zamanda dört mevsim yaşayan çift, uzaktan çalışma sistemiyle ikinci bir işe bile sahipler.

“Kırsala Göçü Ertelemeyin”

Kaz Dağları’nda yaşamaktan oldukça memnun olan Sapmazlar çifti, kendilerinin gelmesinin ardından akrabalarından ve dostlarından da gelenler olmuş. Çiftin kırsalda yaşam hayali olanlara ise hayati tavsiyeleri var.

“Gelmeden önce mutlaka bir yer kiralayarak veya kısa ziyaretler gerçekleştirerek bölgenin coğrafi ve kültürel özelliklerine uyum sağlayabilecekler mi diye bakmaları gerekiyor.

Biz 10 dönümlük bir arazide çiftlik kurduk ancak 3-5 dönüm de yeterli olurdu diye düşünüyoruz. Çünkü yaşlandıkça toprağın hızına yetişmek zor oluyor.”