Kış Turizminde Cazibe Merkezi Sapanca

Pandemi pek çoklarımızın yaşam pratiklerinde önemli değişikliklere sebep oldu. Uzaktan çalışma, maske kullanımı, doğayla iç içe izole bir yaşam hayali…

Covid-19 hayatlarımızda eski etkisini kaybetse dahi yeşilliklerin arasında, bol oksijenli bir bölgede yaşama isteği aratarak devam etti. Günü birlik kaçamaklar ile şehrin kaosundan kaçmak isteyenlerin yerini o bölgeye temelli taşınmak isteyen yeni yerleşimciler aldı.

Türkiye’nin her lokasyonunda görülen bu talep artışının en çok yaşandığı bölgeler ise Çanakkale ve Sapanca oldu.

Ormanya, Maşukiye, Sapanca Gölü, Kartepe Kayak Merkezi ve görenleri kendine hayran bırakacak manzaralara kucak açan teleferik sistemiyle dört mevsim turizm cazibesi olmaya devam eden Sapanca’da talepler her yıl artmaya devam ediyor.

Büyük şehirlerin kıyısında, yerel bir yaşam vaat eden Sapanca ise en gözde lokasyonların başında geliyor.

Arama Motorlarında %81’e Varan Artış

Araştırmalara göre geçen seneye kıyasla doğal yaşam içinde konaklama hizmeti arayanlarda %81’lik artış oldu. Bölgesel konaklama fiyatlarında ise %98’lik artış ile yeni bir rekor kırıldı. Daha çok tiny house ve bungolavlara görülen bu talep artışında ise veriler şu şekilde.

Tiny House ve Bungolavlara Talep arttı

Konaklama hizmeti sunan bir sitede tiny house ve bungalov aramalarında yüzde 26,56 ile İstanbullular başı çekerken onu, yüzde 15,67 ile Ankaralılar ve yüzde 11,60 ile İzmirliler takip etti. Tiny house ve bungalov’un önemli destinasyonu Sapanca’ya yönelik arama yapanların yüzde 21,68’ini 45- 54 yaş grubu, yüzde 21,42’sini 35-44 yaş grubu, yüzde 20,65’ini 25-34 yaş grubu ve yüzde 20’sini 18-24 yaş arası gençler oluşturdu. Arama yapan kişilerin demografik dağılımında ise yüzde 34,55 ile en çok tiny house ve bungalov aramasını 18-24 yaş arası gençler yaparken onları yüzde 32,73 ile 25-34 yaş arası genç yetişkinler ve yüzde 32,73 ile 35-44 yaş arası yetişkinler takip ediyor.