Konuta Alternatif: ARSA

İz Bırakanlar programının bu haftaki bölümünde arsaVev Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Öztürk, arsaVev Marka Danışmanı Selen Arıkan, Ferman Toprak ve Profesör Doktor Hakan Akın konuk oldu.

Arsa yatırımcılarının lokasyon seçimlerini, arsa değerinin piyasa koşullarında değişen grafiğini ve konut yatırımıyla arsa yatırımının karşılaştırılmasını arsaVev Yönetim Kurulu başkanı Bülent Öztürk’ten dinledik.

Lokasyon Seçimlerinde Önemli Kriter

Arsa alıcılarının değişen profillerine dair bilgiler paylaşan Öztürk, bu profillerin lokasyonu belirleyen önemli opsiyonlar olduğunu vurguladı. Öztürk, “Yatırımcı tipi, lokasyon seçimini belirliyor. Doğayla iç içe bir yaşam düşleyen insanların tercihleri daha çok kuzey ege ve akdeniz oluyor. Sadece yatırım amacıyla arsa alanların tercihleri ise büyük şehirlerin çeperleri, Sakarya, İzmir ve çevresi, Edirne, Manisa ve Ankara’nın ilçesi Beypazarı oluyor.” dedi.

Türkiye’nin her bölgesine arsa taleplerinin olduğunu belirten Öztürk, arsa almak için hiçbir zaman geç bir vakit olmadığını vurguladı. Öztürk, “Benim bu durum için bir sözüm var. Arsa almak için dün çok geçti, bugün ise çok erken. Çünkü arsa her zaman kazandıran bir yatırım. Bunun en büyük sebebi Türkiye’de sürekli artan nüfus.” dedi.

Arsa Alırken Neye Bakmalıyız

Arsa yatırımcılarına önemli tavsiyelerde bulunan Öztürk, arsanın mutlaka bu işle meşgul olan kurumsal firmalardan veya devlet otoritelerinden görüş alınarak alınmasının altını çizdi. Öztürk, “Arsanın tekniğe dayanan bir yapısı var. Arazi mi tarla mı, üzerine bir yapı yapılabiliyor mu, kadastral bir yola sahip mi, altyapısı var mı ve tapusunun üzerinde herhangi bir ipotek problemi var mı gibi soruların cevabının alınması ve bu çerçevede alım yapılması çok önemli.” dedi.

Kazandıran Yatırım

Öztürk, arsa değerinin piyasa koşullarından bağımsız her geçen gün değerlenen bir yapısı olduğunu ve diğer yatırım araçlarına kıyasla son 2 yılda imarlı bir arsanın 5 ila 10 kat arasında değerlendiğinin altını çizdi. Arsa yatırımcıları arasına yeni oyuncularında katıldığını söyleyen Öztürk, “1990-2000’li yıllarda özellikle sanayi ile meşgul olan iş insanları arsanın önemini bilirler ve yatırımlarını bu alanda değerlendirirlerdi. Ancak günümüzde pandemiden sonra ve konuta ulaşımının imkansız hale gelmesiyle yeni arsa yatırımcıları ortaya çıktı. Beyaz yakalılar.” dedi.

Konuta Alternatif Yapı

Kat karşılığı arsa satışları da gerçekleştirdiklerini belirten Öztürk, anlaşmalı müteahhitlerle konuta erişimin hayal olduğu bir dönemde insanları çok daha makul fiyatlara ev sahibi yaptıklarının altını çizdi. Öztürk, “Her şeyinizi kaybetseniz bile bir toprak parçasında yeni bir yaşam kurabilirsiniz. Bizim şirket olarak en büyük gayemiz insanlara hayal ettikleri bir ev veya ev konforunda tiny house seçenekleriyle arsalar ile buluşturmak. Çünkü arabanız yoksa toplu taşıma kullanırsınız, bir yazlığınız yoksa alternatif seçeneklerle tatilinizi gerçekleştirirsiniz ama bir eviniz yoksa bankta yaşayamazsınız. Evin alternatifi yoktur.” dedi.