Moriwaki’den Türkiye’ye Deprem Uyarısı

Türkiye’de gelecek dönem için Marmara’yı işaret eden Yoshinori Moriwaki, büyük bir deprem için uyarıda bulundu.

EKMAS Yatırım projelerinin danışmanı olan Deprem Uzmanı ve Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki, bölgede aktif fay hattının kuzey kolunun, İstanbul Boğazı’nın girişinden güneye 20 kilometre ilerideki noktadan Silivri tarafına gittiğini ve bu fay hattının da Çanakkale’ye uzandığını aktardı. Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın kuzey kolunun İstanbul için büyük tehlike arz ettiğini ifade eden Moriwaki, topyekün bir bilinçlenme ve yeniden dönüşüm ile muhtemel hasarı yüzde 70 oranında azaltılabileceğine vurgu yaptı.

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde faaliyet gösteren bir beton firmasının otelde düzenlediği “Deprem gerçeği: Türkiye ve Japonya arasındaki farklar” konulu sempozyumda Türkiye’nin kanayan yarası hakkında önemli noktalara değinen ve bununla ilgili çözümler ortaya koyan Moriwaki, bu süreçte önemli olanın birlikte hareket edilmesi olduğunu söyledi. Moriwaki, “Kentsel dönüşüm yapılırken yumuşak zeminli yerden başlamak lazım. Zemin sertse bina kötü de olsa fazla hasara mahal vermiyor.” ifadesini kullandı.

10 ili etkileyen büyük depremden önce Aralık ayında Kahramanmaraş’ta katıldığı sempozyumda, Doğu Anadolu Fay Hattı’nın kırılmaya başladığını ve bu ili de etkileyebileceğini söylediğini aktaran Moriwaki, Türkiye’nin en büyük sınavının deprem olduğunu vurguladı.