Saff’ın Glamping Mimarı Kengo Kuma

Saff KAZDAĞLARI Glamping tasarımların mimarı ve proje danışmanı olan Kengo Kuma dünyaca ünlü Japon bir mimar ve Tokyo’daki Kengo Kuma and Associates adlı mimarlık firmasının kurucusudur. Kuma, geleneksel Japon mimarisini modern yapı estetiğine entegre etmesiyle tanınır. Tokyo Üniversitesi’nde Profesör ünvanına da sahip olan Kuma, Mimarlık Fakültesi’nde dersler vermektedir. Alanında yaptığı benzersiz çalışmalarla 2016 yılında Japon Sanat Derneği tarafından verilen Praemium Imperiale Ödülünü ve 2018 yılında Uluslararası Mimarlık Ödülünü kazanmıştır.

Kuma, doğal malzemelerin kullanımı ve geleneksel mimari özelliklerin modern tasarımlarla birleştirilmesi gibi yaklaşımları ile sürdürülebilir mimariye öncülük etmektedir. Tasarımları, doğayla uyumlu ve insanlar için rahat bir yaşam alanı oluşturma hedefini benimser.

Glamping Yapılar Nedir?

İlgi çekici tasarımlara sahip olan Glamping mimari, konforlu kampçılık mantalitesiyle yaygınlık kazanmaya başlamıştır. Doğayla iç içe alanlara oturtulan bu yapılar 21. yüzyıl turistlerin Afrika’ya seyahatleri sonucunda ortaya çıkmıştır.

Glamping yapılar sıklıkla tarihte rastladığımız hükümdar çadırlarından ilham alınmıştır. Ordularıyla uzun yolculuklara çıkan hükümranlar, bu yolculuklar sırasında istirahatleri için Glamping benzeri çadırlarda konaklamışlardır. Bu çadırların fazlasıyla şatafatlı ve konforlu olduğu bilinmektedir.

Glampingler özellikle doğada kamp yapma deneyimini lüks konaklama ile harmanlaması ile bilinir. Çeşitli alanlarda da kullanılan Glampingler, gösteri yerleri, etkinlik alanları ve restoran şeklinde de hizmet verebilir.

Başarılı Mimar Kengo Kuma Kimdir?

Kengo Kuma, geleneksel Japon mimari unsurlarını modern malzeme ve teknolojilerle bütünleştiren yenilikçi ve sürdürülebilir tasarımlarıyla tanınan dünyaca ünlü bir Japon mimardır. Kuma, 1954 yılında Japonya’nın Yokohama kentinde doğdu.

1979 yılında Tokyo Üniversitesi’nde mimarlık eğitimini tamamladıktan sonra, 1987 yılında doktorasını bitirdi. 1990 yılında Kengo Kuma and Associates adlı mimarlık firmasını kurdu. Kuma aynı zamanda Profesör ünvanıyla Japonya ve Amerika’da misafir öğretmen olarak eğitimler verdi.

Kuma Stili

Kengo Kuma, özellikle doğal malzemelerle çalışmasıyla tanınır. Yapılarında ahşap, cam, taş ve bambu gibi doğal malzemeleri kullanır. Ayrıca, Japon mimarisinin geleneksel özelliklerini modern tasarımlarına dahil eder. Bu, binalarının doğal çevreleriyle uyumlu olmasını sağlar ve sürdürülebilir bir yaklaşım tasarımını eserlerine dahil eder.

Kuma’nın tasarımları arasında Tokyo’da bulunan Nezu Müzesi, Japonya’nın Gunma ilinde yer alan bir spa tesisi olan Yusuhara Machino-eki Kaplıcaları, İskoçya’daki V&A Dundee Müzesi, Water/Glass, Kiro-San Gözlemevi, Kitakami Kanalı Müzesi (1994), Büyük (Bambu) Duvar Evi (2002), Nagasaki Sanat Müzesi, Tokyo NTT Binası, Murai Masanari Sanat Müzesi ve Odunpazarı Sanat Müzesi bulunmaktadır. Ayrıca, 2020 Yaz Olimpiyatları için Tokyo’da tasarladığı Japon Ulusal Stadyumu gibi büyük projelerde de yer almaktadır.

Kengo Kuma, mimarlık dünyasında birçok ödül kazanmıştır. Bunlar arasında Japonya Mimarlık Derneği Ödülü, Uluslararası Pritzker Mimarlık Ödülü ve Royal Institute of British Architects (RIBA) Altın Madalyası gibi prestijli ödüller bulunmaktadır.