Tarım Arazilerine Koyulan Tiny House’lar için Kocaeli ve Edirne Valiliği Harekete Geçti

Kocaeli ve Edirne Valiliği tarım arazilerine yerleştirilen tiny House, konteyner, karavan ve benzerleri için harekete geçti.

5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu kapsamında “Tarım Dışı Kullanım İzni” alınmadan ve üzerinde imar planı yapılmadan kooperatif adı altında satışa sunulan tarım arazilerin olduğunu belirleyen valilik, vatandaşları uyardı.

Valiliğin ilk belirlemelerine göre kooperatif hissesi olarak tarım arazilerin satışa sunulduğu, alıcıların ise merdiven altı işletmeler tarafından bu tarlaların üzerine kalıcı veya geçici yapıların konulması yönünde kandırıldığı ortaya çıktı.

Hayali Parseller Oluşturdular

Tarlaları hayali parseller ve yollar ile ayıran kişilerin tarım arazilerinin kullanım bütünlüğünü bozduğu, mahsul üretimine engel olduğu, tarım arazilerini tahrip ettiği ve kaçak yapılaşmaya neden oldukları yönünde veriler saptandı

Hapis Cezası Kapıda

Karara aykırı davrananlara 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve yüz günden bin güne kadar adli para cezası verilecek. Alanın büyüklüğüne göre 20 bin liradan 250 bin lirası kadar idarî para cezası verilecek.

 

(Kaynak: https://www.sabah.com.tr/yasam/tiny-house-uyarisi-6689716)

(Kaynak: https://www.sabah.com.tr/yasam/tiny-house-alacaklar-aman-dikkat-6456792)