Ünlü Simalar İstanbul’u Terk Ediyor

İlk kuruluşu M.Ö. 6 bin yıl öncesine dayanan uluslara, medeniyetlere başkentlik yapmış kadim şehir İstanbul günümüzde göç dalgaları, çarpık kentleşme, trafik ve deprem korkusuyla karşı karşıya. 

Tarihi eserleri, iki kıtayı birleştiren mükemmel konumu ve bir gerdanlık gibi ışıl ışıl uzanan deniziyle şairlere ilham kaynağı, gezginlere yuva olan ve milyonların rüyalarını süsleyen taşı toprağı altın deyiminin vücut bulmuş hali mega kent, ünlü simalar tarafından terkediliyor.

250 Yılda Bir Gerçekleşen Kıyamet

Osmanlı tarihinde ‘Kıyamet-i Suğra’ (Küçük Kıyamet) olarak bilinen 1509 depremi ve 22 Mayıs 1766’da gerçekleşen ve tusinamiye neden olan depremlerin ardından gelecekte olacağı kesin öngörülen büyük Marmara depremi uzmanlar tarafından vurgulanmaktadır. EKMAS Group danışmanlarından biri olan İnşaat Mühendisi, Yüksek Mimar ve Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki son açıklamalarında İstanbul için 7.9’a varan büyüklükte 2 dakika sürecek deprem beklediğini belirtti.

Dünyanın En Kalabalık 6. Şehri

Açıklanan verilere göre mega kent İstanbul nüfusa göre Türkiye ve Avrupa’nın en büyük, dünyada ise 6. Sırada yer alan şehirdir. Haliyle bu kalabalık nüfusun getirdiği dezavantajları hisseden şehir, trafik, konut pahalılığı ile de sıklıkla anılmaktadır.

Pandemi ve 6 Şubat depremlerinin etkisiyle gelecekte büyük bir deprem yaşayacağı kesin olan İstanbul’dan ise göçler başladı.

İstanbul’dan Büyük Göç Dalgası

İstanbul’dan taşınma kararı alan ünlü jeolog Celal Şengör, deprem gerçeğiyle bu kararı aldığını açıkladı. Assos’a yerleşeceğini belirten Şengör, depremden sonra şehirde büyük yangınların başlayacağını, kurtarma ekiplerinin dar sokaklara giremeyeceğini bunu takiben açlık ve salgın hastalıkların baş göstereceğini vurguladı.

Yurtdışına yapılan göçlerin yanında büyük oranda Türkiye’nin ege sahillerini tercih eden ünlü simalar ise şöyle: Zeynep Bastık, Hayko Cepkin, Halit Ergenç-Bergüzal Korel çifti, Aslıhan Gürbüz, Gizem Karaca, Tarkan, Aslım Onan, Burcu Kara, Tolgahan Sayışman-Almeda Abazi çifti, İpek Açar, Alper Kömürcü, Işın Karaca, Bülent Polat, Fatma Turgut, Ceylan Ertem, Bahadır Tatlıöz, Özgü Namal, Eren Bakıcı, Meltem Cumbul.